Budżet obywatelski a łąki kwietne w miastach

łąki kwietne w miastach

Ekologia zajmuje ważne miejsce wśród tematów projektów, które są zgłaszane do tzw. zielonego budżetu. We wnioskach do budżetu obywatelskiego często pojawiają się propozycje ozdabiania przestrzeni miejskich za pomocą łąk kwietnych. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu łąki w miastach to po pierwsze, oraz częstszy widok, a po drugie, ogromna korzyść dla mieszkańców. Dlaczego warto głosować na projekty w budżecie obywatelskim, związane ze wzbogacaniem przestrzeni miejskiej o kwietne łąki? Podpowiadamy!

Łąki kwietne w projektach zgłaszanych do budżetu obywatelskiego to sposób na smog

Nie ma wątpliwości, że z roku na rok, problem zanieczyszczenia powietrza w miastach, przybiera na sile. Włodarze miast podejmuje wiele starań, by przeciwdziałać temu zjawisku, a jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest właśnie tworzenie łąk kwietnych w miastach. Wśród mieszanek łąk kwietnych, oferowanych np,  znajdują się tak zwane antysmogówki, czyli precyzyjnie dobrane gatunki roślin, które, jak sama nazwa wskazuje, mają silne i precyzyjne działanie antysmogowe. Głosując w budżecie obywatelskim na projekty związane z zakładaniem łąk kwietnych w miastach przyczyniamy się zatem do poprawy jakości powietrza. Działamy nie tylko dla miasta, dla otoczenia, ale i dla siebie, dla swojego zdrowia i komfortu.

Łąki kwietne w miastach to różnorodność biologiczna

Nie trzeba sięgać daleko w przeszłość, by przypomnieć sobie, jak wyglądała większość skwerów, rond w miastach. Najczęstszym widokiem był beton urozmaicony starannie przyciętym trawnikiem. Obecnie, rzeczywistość prezentuje się zgoła inaczej. Trawniki coraz częściej zostają wyparte przez polne kwiaty i nie chodzi tu wyłącznie o względy wizualne. Choć te są niepodważalne. Wartością dodaną jest także fakt, że łąki w miastach stanowią schronienie dla różnych gatunków zwierząt i bazę pokarmową dla owadów. Nie dziwi fakt, że tak wiele projektów w budżecie obywatelskim dotyczy właśnie łąk kwietnych. Za ich zakładaniem stoi tak wiele korzyści, że zdecydowanie warto brać pod uwagę takie oto rozwiązania, jeśli przestrzeń wokół nas jest dla nas ważna. Działając dla dobra miasta, działamy również dla dobra samych siebie. Warto również pamiętać, że wkrótce rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego!