Ciekawe pomysły na ogródek przed blokiem

Nie jest tajemnicą, że możliwość uprawy ogródka warzywnego lub pielęgnacji posadzonych własnoręcznie kwiatów to marzenie nie tylko mieszkańców domków jednorodzinnych, ale również osób mieszkających w bloku. Ogródek położony bezpośrednio przy bloku mieszkalnym to wprost doskonały sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej, a także stworzenie lokatorom możliwości bezpośredniego obcowania z naturą. 

W zdecydowanej większości przypadków ogródki w blokach są własnością osób mieszkających na parterze. Ogródki te oznaczają zaledwie zwykle kilkadziesiąt metrów kwadratowych, jednak z powodzeniem mogą stać się namiastką ogrodu charakterystycznego dla domów jednorodzinnych. Doskonałym przykładem takiej inwestycji może być Nowe Południe, czyli budynek wielorodzinny przy ul. Śródziemnomorskiej 37 w Warszawie. 

Wbrew pozorom posiadanie „własnego kawałka ziemi” daje możliwość posadzenia świeżych ziół, warzyw czy stworzenia rabaty kwiatowej. Więcej informacji na temat domowego ogródka ziołowego znajdziesz tutaj. Czym powinni kierować się właściciele niewielkich przestrzeni, aby stworzyć harmonijną i spójną całość?

Ogródek przed blokiem – garść praktycznych porad 

  • W pierwszej kolejności właściciele mieszkań na parterze powinni dokładnie przyjrzeć się potrzebom domowników. W przypadku, gdy właścicielami lokalu jest młoda rodzina z dzieckiem, konieczny może okazać się zakup piaskownicy, huśtawki lub drewnianego placu zabaw (o ile nie ma takowego w pobliżu). 
  • Przed posadzeniem roślinności warto sprawdzić nasłonecznienie i jakość gleby. Tym sposobem będzie możliwy wybór kwiatów lub warzyw, które odwdzięczą się wszystkim tym, co najlepsze – pięknymi i obfitymi plonami. 
  • Koniecznie okaże się także wymierzenie powierzchni, tak by mieć pewność, że nie zabraknie miejsca na żaden z zaplanowanych elementów.