montaż szamba

Ile kosztuje montaż szamba na działce?

Szambo to nic innego, jak zbiornik znajdujący się pod ziemią do którego spływają nieczystości. Mimo że niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to założenie tego zbiornika bezodpływowego, w niektórych przypadkach jest koniecznością. Otóż szambo muszą zdecydować się właściciele działek, które nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej lub lub brakuje miejsca na drenaż przydomowych oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać jednak, że miejsce, w którym stanie szambo na działce nie powinno być kwestią przypadku. Przepisy jasno określają, że tego typu zbiorniki nie powinny zostać budowane w miejscach położonych, np. 5 metrów od okien i drzwi, 2 metry od granicy działki sąsiadującej z naszą lub minimum 15 metrów od studni. 

Montaż szamba na działce 

Jednakże właściciele działek mogą odprowadzać ścieki aż na 2 różne sposoby. Mowa tu o przydomowych oczyszczalniach ścieków, a także wspomnianym wyżej szambie. Wszelkie informacje o przydomowym szambie, znajdziesz tutaj. Należy pamiętać jednak, że zarówno z jednego, jak i drugiego zbiornika niekiedy mogą wydobywać się nieprzyjemne lub nawet drażniące zapachy. 

Pomimo tego jednym z najczęstszych sposobów na oczyszczenie szamba jest opróżnianie, to warto pamiętać o innych  – równie skutecznych – możliwościach. Chodzi oczywiście o specjalistyczne preparaty, które w składzie posiadają naturalne szczepy bakterii. Dzięki temu doskonale radzą sobie z usuwaniem i zmniejszaniem ilości osadów, a także utrzymują wysokość sprawność drenażu. Szeroką gamę preparatów posiada w swojej ofercie marka Biofos

Warto zastanowić się jednocześnie o tym ile kosztuje budowa szamba. W tym przypadku wiele zależy od rodzaju zbiornika. Szamba żelbetowe to koszt około 2300 złotych, szamba żelbetowe dwukomorowe, a szamba z laminatu kosztują blisko 6000 złotych. 

Ile kosztuje budowa szamba?

W zależności od rodzaju zbiornika na nieczystości, za szambo o pojemności 10 m3 zapłacimy średnio (netto):

  • min. 2300 zł – szambo żelbetowe jednokomorowe,
  • min. 2500 zł – szambo żelbetowe dwukomorowe,
  • min. 6000 zł – szambo z laminatu (średnica 160 cm).

Do powyższych kwot należy doliczyć koszt montażu, który w dużej mierze zależy od lokalizacji działki oraz warunków gruntowych (od nich zależy np. czas pracy koparki). Koszty zależne są też od rodzaju zbiornika oraz tego, jak duży będzie wykop. Zwykle wykonawstwo nie przekracza jednak kwoty 2000 zł.