Jak rozmnożyć aloes?

rozmnażanie aloesu

Aloes to sukulent liściowy doceniany już od wieków za swoje właściwości lecznicze jak i pielęgnacyjne. Obecnie to popularna roślina hodowana w warunkach domowych ze względów ozdobnych, jak i właściwości prozdrowotnych. Jeśli pragniemy poszerzyć naszą domową plantację aloesu, dobrze jest poznać dostępne możliwości.

Dwie znane metody rozmnażania aloesu, które kończą się sukcesem

Pierwsza z nich jest jedną z prostszych metod rozmnażania aloesu, więc warto rozpocząć od niej. Wykorzystuje się do niej odrosty pojawiające się u nasady pędu. Najczęściej ukazują się niedługo po zakwitnięciu rośliny. Należy wówczas oddzielić odnóżki i umieścić je w wymieszanej ziemi z piaskiem. Dobrze jest wykonać cały zabieg podczas przesadzania roślin wiosenną porą.

Druga z metod rozmnażania wymaga nieco więcej wprawy oraz wiedzy. Polega na wyhodowaniu rośliny z nasion. Zazwyczaj próba udaje się, jeśli inny z naszych aloesów zakwitł. Nasiona pozyskuje się z rośliny kiedy jej owoce są dojrzałe i pękają. Wówczas bardzo szybko należy je wysiać, gdyż w niedługim czasie tracą możliwość zakiełkowania.

Dlaczego warto mieć aloes w domu?

Aloes od zarania dziejów ceniony był za swoje unikalne właściwości. Warto zatem mieć go wśród kwiatów pokojowych doniczkowych. Nie tylko jest on modny, ale także doskonale sprawdza się jako kwiat dla alergików.  Aloes działa on przeciwzapalnie, bakteriobójczo. Doskonale sprawdza się do leczenia otarć, skaleczeń, ran. Jeśli chodzi o kwestie urodowe to aloes wykazuje właściwości nawilżające skórę. Jeżeli zdecydujemy się na picie soku z aloesu, to możemy oczekiwać oczyszczenia organizmu oraz zwiększenia odporności organizmu.