Łąka kwietna czy trawnik. Co wybrać?

łąka kwietna

Łąki kwietne stają się coraz bardziej popularne i cieszą się coraz większym zainteresowaniem i tym samym powoli wypierają trawniki. Co sprawia, że coraz więcej osób prywatnych, jak i w firmach, jednostkach państwowych zajmujących się zagospodarowaniem przestrzeni, decyduje się na założenie łąki kwietnej?

Kwestie ekonomiczne

Nie jest niczym dziwnym to, że kwestie ekonomiczne są bardzo istotne zarówno dla prywatnych jednostek, jak i osób, które pracują w sektorze publicznym i ich zadaniem jest dbałość o aranżację przestrzeni. Łąki kwietne wygrywają z trawnikami już na starcie. ich założenie niesie za sobą mniejsze koszty. Później również szala przechyla się na stronę łąk. Utrzymanie ich jest bardziej ekonomiczne, bowiem nie wymagają one tak częstego podlewania i podkaszania, jak ma to miejsce w przypadku trawników. Na stronach internetowych, takich jak panilaka.pl znaleźć można ofertę roślin wieloletnich, co również jest bardzo intratne z punktu widzenia ekonomii.

Kwestie estetyczne

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dobrane mieszanki nasion to recepta na piękną, cieszącą wzrok łąkę kwietną. Nie jest to novum w naszym kraju, jednak nadal nie jest to tak popularne rozwiązanie jak dotychczasowe trawniki. Kwestie estetyczne to oczywiście dość obszerne pojęcie. Każdemu może podobać się co innego. jednak widok pięknych, kolorowych kwiatów w przestrzeni miejskiej z całą pewnością uraduje każdego.

Kwestie bezpieczeństwa

Łąka, w przeciwieństwie do trawnika, zapewnia bezpieczne schronienie dla wielu gatunków płazów, gadów, ssaków i owadów. Niechętnie zamieszkają w niej… kleszcze, co w obecnym czasie jest niezwykle istotne. Kleszcze atakują bowiem coraz częściej właśnie w przestrzeni miejskiej, gdyż upodobały sobie wysokie trawy. Brak zimy spowodował, że mamy prawdziwy wysyp tych groźnych pajęczaków! Łąki są zatem bezpieczną alternatywą dla trawników.

Jak widać, w tej potyczce łąki kwietne wygrały 3:0 z trawnikami!