Olej opałowy – z jakimi wydatkami wiąże się zakup?
Olej opałowy to efektywny materiał grzewczy, często wykorzystywany jako podstawowe źródło ciepła w domach jednorodzinnych i przedsiębiorstwach. Korzystanie z oleju opałowego jest bardzo wygodne – z tego powodu kotły olejowe mają wielu zwolenników. Zakup oleju grzewczego wiąże się z pewnymi wydatkami, co do których warto zawczasu się upewnić. Istnieją również sposoby na to, w jaki sposób obniżyć koszty związane z korzystaniem z oleju opałowego. W tym artykule omówimy każdą ze wspomnianych kwestii.
Czy uzyskanie statusu zużywającego podmiotu olejowego jest płatne?
Zakup oleju opałowego jest możliwy dopiero po spełnieniu określonych formalności. Każdy podmiot, który chce kupić olej opałowy, musi uzyskać status tzw. zużywającego podmiotu olejowego. W tym celu dokonuje się rejestracji np. poprzez portal PUESC. Konieczne jest wypełnienie formularza AKC-RU, a opcjonalnie załącznika AKC-RU/A, o ile dany podmiot posiada więcej niż jedno urządzenie grzewcze.
Niezależnie od ilości posiadanych urządzeń grzewczych, ich rejestracja jest nieodpłatna. To oznacza, że nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z formalnościami niezbędnymi do zakupu oleju opałowego. Pamiętaj jednak, aby rejestracji dokonać na co najmniej 7 dni przed złożeniem zamówienia na olej opałowy.
Jak uzyskać informację na temat ceny oleju opałowego?
Cena oleju opałowego zależy od wielu czynników i jest dynamiczna. Aby uzyskać informację na temat aktualnej ceny oleju opałowego, należy skontaktować się telefonicznie lub osobiście z wybranym dystrybutorem, na przykład Autoryzowanym Dystrybutorem Ekoterm. Ich lista, dane kontaktowe oraz godziny pracy są podane na oficjalnej stronie internetowej Ekoterm.pl. Decydując się na zamówienie u autoryzowanego dystrybutora, masz pewność, że otrzymany produkt będzie mieć najwyższą jakość.
Jak zmniejszyć wydatki związane z olejem opałowym?
Podmioty, które zdecydują się na używanie oleju opałowego jako głównego źródła ciepła, powinny rozważyć zastosowanie rozwiązań umożliwiających maksymalne wykorzystanie potencjału tego paliwa. Poniżej prezentujemy kilka porad, dzięki którym możesz obniżyć wydatki związane z eksploatacją instalacji olejowej.
Jakość oleju opałowego
Upewnij się, czy kupowany przez Ciebie materiał grzewczy jest wysokogatunkowy. Oleje grzewcze niskiej jakości mają relatywnie małą wartość opałową, w porównaniu do produktów renomowanych marek, co oznacza, że ich zużycie jest większe. Ponadto ich spalanie, w zależności od składu oleju, może powodować szybsze zużywanie poszczególnych komponentów kotła, takich jak dysze czy palnik. Wiąże się to z koniecznością częstszych przeglądów i napraw kotła, co przekłada się na wyższe koszty konserwacyjne. Przykładem jakościowego oleju opałowego, który spełnia niezbędne normy krajowe i europejskie, jest Ekoterm.
Termoizolacja budynku
Zadbaj o to, aby ciepło z Twojego obiektu nie uciekało przez mostki termiczne. Aby znaleźć mostki termiczne i poprawić energooszczędność budynku, powinieneś zdecydować się na skorzystanie z audytu energetycznego. W zależności od specyfiki obiektu koszt takiego audytu nie powinien przekraczać kilkuset złotych, a inwestycja ta z pewnością zwróci się dzięki mniejszemu zużyciu oleju opałowego.
Sprawność kotła olejowego
Jeśli zastanawiasz się nad wymianą kotła olejowego na model o wyższej sprawności, rozważ zakup kotła kondensacyjnego. Takie kotły wykorzystują zarówno energię zawartą w paliwie, jak i w spalinach; dzięki temu sprawność niektórych kotłów kondensacyjnych przekracza 100%. Pamiętaj, aby kocioł olejowy serwisować na bieżąco, gdyż wszelkie osady powstałe na skutek spalania oleju obniżają jego sprawność.
Zakup większej ilości oleju
Zaletą oleju opałowego jest możliwość magazynowania go przez dłuższy czas bez ryzyka utraty właściwości grzewczych. W sytuacji, gdy olej grzewczy jest oferowany w korzystnej cenie, możesz rozważyć zakup większej ilości i trzymanie go w odpowiednich warunkach. Wymogi obejmujące magazyn oleju opałowego są zawarte w § 137 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 roku.