Trujące rośliny polne i łąkowe. Sprawdź, które z nich omijać szerokim łukiem
Latem łąki i pola przyozdobione są zapierającymi dech w piersiach wielobarwnymi roślinami i kwiatami. Mimo że zachwycają zapachem i wyglądem, to niektóre z nich lepiej omijać szerokim łukiem. Kontakt z nimi może mieć tragiczne skutki. Które rośliny polne i łąkowe są trujące? Szczegóły w artykule.
Mimo że spacer na łonie natury to pozornie jedna z najprzyjemniejszych form relaksu i odpoczynku, to niekiedy może mieć katastroficzne skutki. Być może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale łąki i pola obfitują w trujące, a przez to groźne dla zdrowia i życia rośliny. W sieci na stronach znajdziesz ogrom informacji na ten temat.
Barszcz Sosnowskiego
To mierząca nawet 4 metry roślina, która do złudzenia przypomina koper. W związku z tym, że rozprzestrzenia się z ogromną łatwością, pozbycie się go jest nie lada wyzwaniem. Roślina zawiera furanokumaryny, które pod wpływem promieni słonecznych wywołują na skórze poważne poparzenia. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po około 30 minutach.
Początkowo jest to zaczerwienienie i pieczenie, które następnie przemienia się w bolące, ropne pęcherze. Proces gojenia może trwać nawet kilka lat. Po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego należy niezwłocznie przemyć skórę wodą z mydłem. W przypadku pojawienia się na ciele niepokojących zmian konieczna jest wizyta u lekarza.
Tojad mocny
Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin występujących w naszym kraju. Kwitnący na fioletowo Tojad zawiera pokaźne ilości akonityny. Warto podkreślić, że spożycie jej w dawce 2 mg może doprowadzić do śmierci. Związek ten wpływa do organizmu także przez skórę. Objawy zatrucia akonityną są następujące:
- paraliż,
- podniecenie,
- drętwienie,
- ból brzucha.
Jaskier jadowity
To typowy przykład rośliny polnej i łąkowej. Ponadto jaskier jadowity występuje w okolicach stawów oraz rzek. Roślina ta charakteryzuje się błyszczącymi, żółtymi kwiatami z rozłożystymi, ale niewielkimi liśćmi. Już niewielka ilość soku tej rośliny powoduje zaczerwienienia, wysypkę na skórze, a niekiedy nawet trudne do wyleczenia pęcherze.