Trzy wskazówki, jak pielęgnować storczyki

storczyk

Storczyki to rośliny, które zachwycają mnogością pięknych kwiatów w różnych kolorach. Stanowią oryginalna ozdobę domów, a także doskonały pomysł na prezent. Aby zachować ich piękno oraz dobrą kondycję, koniecznie trzeba przestrzegać kilku zaleceń. Co należy zatem robić, by storczyki kwitły i były zdrowe?

Zasady, jak pielęgnować storczyki

Po pierwsze podlewać. Nie można jednak przesadzać, wystarczy 1-2 razy w tygodniu, bowiem te kwiaty nie lubią nadmiaru wilgoci, a już z całą pewnością nie wolno pozostawiać korzeni storczyków w wodzie. Prowadzi to do gnicia i w konsekwencji obumierania rośliny. Storczyki zdecydowanie lubią kąpiele. Wystarczy wstawić je na pół godziny do miski z wodą, najlepiej taką, która odstała kilka dni. Storczyki można także zraszać pod prysznicem, co nie tylko dostarcza wody, ale i usuwa z nich kurz. Warto jednak na koniec przetrzeć ich liście.

Po drugie pielęgnacja storczyków obejmuje zapewnienie odpowiedniej temperatury. Storczyki odnajdują się w większości pomieszczeń, jednak zdecydowanie lepiej nie pozostawiać ich w pobliżu kaloryfera zimą czy okna latem. Kwiaty nie lubią bowiem zbyt dużej temperatury. Optymalne warunki to:

  • 16-21 stopni w dzień i 13-16 stopni w nocy dla takich odmian, jak Cymbidium, Cattleya, Stanhopea, Coelogyne;
  • 20-29 stopni w dzień i 18-19 stopni w nocy dla takich odmian Dendrobium, Phalenopsis, Paphiopedilum.

Po trzecie nawozić. Nie można robić tego jednak zbyt obficie i niesprawdzonym preparatem. Warto postawić na produkty marki Florovit, których odpowiednio skomponowana formuła dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych kwiatom. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które należy wdrożyć przy nawożeniu. Otóż, storczyki nawozić można w okresie silnego wzrostu, a nie wtedy, gdy znajdują się w stanie spoczynku. Nie warto także tego robić w pochmurne zimowe dni. Najlepiej robić to od kwietnia do września, przy co trzecim podlewaniu. Wówczas rośliny wykorzystają w pełni substancje zawarte w nawozie.

Odpowiedź na pytanie jak pielęgnować storczyki, zawiera w sobie podlewanie, nawożenie oraz utrzymywanie we właściwej temperaturze. Ale naturalnie to także i inne czynności takie jak wnikliwa obserwacja, dzięki której dowiemy się, czy np. kwiaty nie są niszczone przez chorobę lub szkodniki.