Dlaczego warto mieć w domu aloes?

Aloes to jedna z tych roślin, którą niewątpliwie każdy powinien mieć w swoim domu. Oprócz tego, że z jego uprawą poradzą sobie nawet najmniej wprawieni lub początkujący, to ma również zbawienny wpływ na na ludzkie zdrowie i urodę, a nawet mieszkanie. 

Na początku warto podkreślić, że aloes, który uprawiamy w doniczkach ,ma niewiele wspólnego z tym, który naturalnie porasta niektóre tereny. Co ciekawe, ten drugi może mieć nawet kilka metrów wysokości. To nie oznacza jednak, że aloes zwyczajny którego można uprawiać w domowym zaciszu, wypada przy nim blado, lub nie warto rozważyć jego zakupu. Nic bardziej mylnego. 

Największą zaletą tej rośliny jest fakt, iż jej pielęgnacja i uprawa nie wymaga większego zaangażowania. Co więcej, nazwa żelaznej rośliny zdecydowanie nie jest tu kwestią przypadku. W warunkach domowych aloes zwyczajny doskonale poczuje się na solidnie oświetlonym parapecie. 

Nie w sposób nie wspomnieć również o tym, że dla rośliny tej o wiele bardziej szkodliwy może okazać się nadmiar wody niż jej brak. Podlewanie jest konieczne dopiero wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie przesuszone. 

Na tym jeszcze nie koniec plusów. Aloes nie wymaga również zbyt częstego przesadzania. Zabieg powtarzany raz na dwa lata w zupełności wystarczy. Mimo że nawożenie powinno odbywać się wiosną i latem to osoby, które chcą wykorzystać aloes w pielęgnacji skóry lub w celach leczniczych powinny z nich zrezygnować. 

  • Aloes nazywany jest żywym filtrem, ponieważ doskonale oczyszcza powietrze. 
  • W medycynie naturalnej wykorzystywany jest między innymi sok z rośliny.
  • Bardzo łatwo się rozmnaża, wystarczy oderwać kawałek rośliny.