Domowy ogródek ziołowy

ziola z domowego ogrodka na stole

Prywatny zielnik stworzony na kuchennym parapecie czy balkonie to marzenie niejednej gospodyni i zdolnego kucharza. Świeże zioła nie tylko posłużą nam jako aromatyczny dodatek czy dekoracja podawanych przez nas potraw, ale wiele spośród nich posiada liczne korzyści dla naszego zdrowia. Ponadto taki mały domowy ogródek wnosi nieco wiosennej świeżości niezależnie od aury panującej na zewnątrz, a zadbany i właściwie pielęgnowany wygląda wprost imponująco.

Od tego należy zacząć – miejsce i ziemia

Przy gospodarowaniu powierzchni na nasz zielnik musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę dostęp do dziennego światła oraz jego intensywność. Zbyt duża temperatura ususzy większość ziół, których delikatne listki są bardzo podatne na jego działanie. W miejscu o zbyt małym nasłonecznieniu, w ciągu kilku dni zaczną żółknąć i więdnąć, dlatego warto umieścić je w miejscu o stałym, lecz umiarkowanym natężeni światła. Jednym z najczęściej wybieranych na domowy ogródek ziołowy miejsc jest kuchenny parapet bądź jadalniany stół.

Wybór odpowiedniego rodzaju ziemi będzie miał kluczowy wpływ na prędkość rozrostu ziół, dlatego nie powinien być on przypadkowy. Do domowego zielnika wybierajmy spośród ziemi przeznaczonej do hodowania warzyw bądź roślin doniczkowych, zwykła ziemia do kwiatów również będzie odpowiednia. Najważniejsze, aby podłoże było żyzne, próchnicze, a jego odczyn był zbliżony do obojętnego. Aby roślina doniczkowa dobrze rozwijała się, jej korzenie muszą mieć stały dostęp do tlenu, dlatego wybrane przez nas podłoże powinno przepuszczać powietrze.

Jakie zioła wybrać?

Chociaż liczne sklepy takie jak markety i dyskonty oferują nam najczęściej szeroką gamę wyrośniętych, świeżych ziół doniczkowych, warto uzbroić się w cierpliwość i wyhodować je samodzielnie, z nasion. Będą one nie tylko bardziej aromatyczne, ale także znacznie zdrowsze, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że zioła zakupione w sklepie sieciowym miały dostęp do zanieczyszczeń obecnych np. w spalinach aut, a ziemia w której są posadzone pozostawia wiele do życzenia.
Do roślin, które warto zasadzić w zielniku należą m.in. mięta, kolendra, szczypior, bazylia, rozmaryn, majeranek, kolendra lubczyk, melisa, a nawet stewia.

Doniczki i pojemniki

Wybór doniczek, w których nasz zielnik będzie się rozrastał jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od naszych upodobań, budżetu który zamierzamy przeznaczyć oraz wystroju pomieszczenia. W zależności od efektu wizualnego jaki chcemy uzyskać możemy wybierać spośród eleganckich donic ceramicznych, nadających nieco bardziej swojski, naturalny klimat drewnianych koszyczków czy równie przyjemnych dla oka doniczek wiklinowych, a także tych przeznaczonych specjalnie do hodowania ziół. Niezależnie od rodzaju doniczek, muszą one posiadać fabrycznie bądź ręcznie wykonane otwory umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody oraz ułatwienie korzeniom dostępu do niezbędnego do życia każdej rośliny tlenu.